Naučený způsob přesnunu na vozík je nutné zohlednit už při samotném nastavení vozíku.
Protože čím méně je uživatel aktivní a fyzicky zdatný, tím víc "překážek" musí překonat a tím těžší pro něj při přesouvání z vozíku je. Při přesunu je nutné překonat bočnice, blatníky i stupačky vozíku. Proto je vhodné vozík vybavit sklopnými bočnicemi, případně i blatníky a stupačkami, které nám přesun zjednoduší. Odklopení stupaček uživatel ocení především při kolmém přesouvání např. na WC.
Aktivnější uživatele snáze přesednou i s integrovanou přední stupačkou. Ti nejaktivnější (s dobrou stabilitou a dostatečnou sílou v horní části těla) zvládají přesuny lépe a jsou schopní naložit vozík třeba i po nasednutí do auta na sedadlo spolujezdce.
Poznámka: Odklopné stupačky a oddělená stupátka zvyšují hmotnost vozíku a také mají vliv na jeho celkovou stabilitu. Takže taková konfigurace sice ulehčí přesun třeba na postel, ale může znevýhodnit uživatele při jízdě nebo dalších aktivitách. Proto doporučujeme natrénovat si přesun z vozíku do boku, nikoliv kolmo dopředu.
Na přesouvání doporučujeme, hlavně ze začátku, používat desku na přesun pro vozíčkáře, která je lehká a hladká, takže přesun zjednoduší a uživatel se tolik nenamáhá.
Doporučení: Nejmodernější vozíky mají také automatický zámek po složení vozíku (např. Quickie Locking System), který zaručí to, že se vozík během nakládání nerozloží a drží stále složený. To zvyšuje bezpečnost přesunu.